توسعه همکاری‌های مشترک میان جهاددانشگاهی و اداره‌کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان

نشست مشترک مسئولان سازمان جهاد دانشگاهی و اداره‌کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان، به منظور بررسی زمینه‌های همکاری هرچه بیشتر دو مجموعه پیش از ظهر امروز (چهارشنبه، ۶ آذرماه) در دفتر ریاست جهاد دانشگاهی خوزستان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد دانشگاهی خوزستان، سیدعلیرضا علوی رئیس سازمان در این نشست با اشاره به روند شکل‌گیری جهاد دانشگاهی در سال ۵۹ به فرمان امام(ره) و با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی، اظهار کرد: تقریبا از همان زمان اولین واحد جهاد دانشگاهی در کشور، در استان خوزستان و در دانشگاه جندی‌شاپور سابق شکل گرفت و اکنون از قدیمی‌ترین و یکی از سه واحد بزرگ جهاد دانشگاهی از حیث تنوع فعالیت‌ها و تعداد کارکنان در سطح کشور شناخته می‌شود.

وی افزود: در حال حاضر چهار حوزه مأموریت برای جهاد دانشگاهی خوزستان تعریف شده است که در حوزه آموزش سه فعالیت عمده انجام می‌شود. مؤسسه آموزش عالی جهاددانشگاهی خوزستان اکنون در سه مقطع کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد با دارابودن ۳۲ کدرشته فعال از طریق سازمان سنجش دانشجو می‌پذیرد و با وجود چهار هزار دانشجوی در حال تحصیل، می‌تواند بستر مناسبی برای توسعه فرهنگ تعاون باشد.

رئیس سازمان جهاددانشگاهی خوزستان همچنین مرکز علمی‌کاربردی جهاددانشگاهی را به‌عنوان دومین فعالیت عمده حوزه آموزش نام برد و گفت: این مرکز، به‌عنوان اولین مرکز آموزش عالی علمی‌کاربردی استان خوزستان از سال ۷۷ فعالیت خود را آغاز کرد و در حال حاضر ۲ هزار دانشجو دارد. مجموعه مؤسسه و مرکز علمی‌کاربردی جهاددانشگاهی تاکنون حدود ۱۳ هزار نفر فارغ‌التحصیل داشته‌اند که این مجموعه نیز بستر مناسبی برای ترویج و توسعه فرهنگ تعاون است.

علوی ادامه داد: سومین فعالیت عمده حوزه آموزش جهاد دانشگاهی، ارائه آموزش‌های کوتاه‌مدت تخصصی و برگزاری آزمون‌های مختلف سراسری و استخدامی است که جهاد دانشگاهی از سوی معاونت منابع انسانی ریاست جمهوری متولی آموزش‌های ضمن خدمت کارکنان دولت و آموزش‌های زاد است و در حال حاضر سالانه بیش از ۷۰۰ هزار نفر از آموزش‌های کوتاه‌مدت آن استفاده می‌کنند.

وی با اشاره به فعالیت سه مرکز آموزش‌های تخصصی کوتاه‌مدت در اهواز، عنوان کرد: به‌طور مثال وزارت نفت در پروژه غرب کارون، توانمندسازی نیروهای موردنیاز این پروژه را به جهاددانشگاهی خوزستان واگذار کرده است و یا وزارت بهداشت برگزاری دوره‌های کمک‌پرستاری را به جهاددانشگاهی واگذار کرد که در این طرح تقریبا ۷۰۰ نفر در خوزستان آموزش داده شدند و چون این دوره‌ها تخصصی و مهارتی هستند، اغلب به اشتغال منتهی می‌شوند.

رئیس سازمان جهاددانشگاهی خوزستان با بیان اینکه حوزه آموزشی جهاددانشگاهی بدلیل تنوع آن یک بستر مناسب برای همکاری با سازمان‌های دیگر است، گفت: همچنین مرکز آزمون جهاددانشگاهی از سوی سازمان سنجش نماینده برگزاری آزمون‌های استخدامی و کنکورهای سراسری است و در حوزه آموزش‌های مرتبط با تعاونی‌ها وآزمون‌ها، این بستر کاملا فراهم است.

علوی همچنین در حوزه پژوهشی ۲ مأموریت اساسی جهاد دانشگاهی را در پژوهشکده تکنولوژی تولید و مراکز تخصصی پزشکی عنوان و تصریح کرد: در حال حاضر بزرگترین پروژه ساخت قطعات نفتی در جهاددانشگاهی، تحت عنوان مته‌های حفاری در پژوهشکده تکنولوژی تولید خوزستان در حال انجام است که این پروژه جزوه ۱۰ قلم کالای استراتژیک صنعت نفت است و اکنون در مرحله راه‌اندازی خط تولید انبوه قرار دارد.

وی افزود: بومی‌سازی دیگر قطعات صنعت نفت و نظارت بر کیفیت قطعات خریداری‌شده توسط واحدهای مختلف نفت، در مرکز خدمات مهندسی و بازرسی فنی جهاددانشگاهی خوزستان انجام می‌شود و در حوزه مهندسی معکوس از سال ۸۴ تاکنون ۱۲ هزار قطعه و تجهیز در این مرکز، به شیوه مهندسی معکوس تولید شده است. همچنین در حوزه مأموریت‌های پژوهشی، در بخش بهداشت و درمان شعبه پژوهشگاه رویان در اهواز راه‌اندازی شد و تاکنون ۲۳۰ زوج نابارور با استفاده از خدمات درمانی این مرکز، صاحب فرزند شده‌اند؛ در بحث توریسم‌درمانی نیز پذیرش بیمار از کشور عراق در این مرکز آغاز شده است.

رئیس سازمان جهاددانشگاهی خوزستان با اشاره به آغاز فعالیت مرکز پزشکی جهاددانشگاهی تحت عنوان آزمایشگاه مستضعفین از سال ۶۳، خاطرنشان کرد: این مرکز امسال به‌عنوان مرکز پزشکی برتر جهاددانشگاهی کشور انتخاب شد که به‌عنوان یک بستر خدمات تخصصی پزشکی با قیمت و کیفیت مناسب در حال ارائه خدمت به مردم است؛ البته طرح توسعه این مرکز نیز در حال انجام است.

علوی ادامه داد: در حوزه پژوهشی علاوه بر این مراکز، گروه‌های پژوهشی آموزش سلامت و روانشناسی مطالعات بسیار ارزشمندی انجام داده‌اند. همچنین در حوزه فرهنگی به‌عنوان حوزه سوم مأموریت‌های جهاددانشگاهی که فلسفه تأسیس جهاد بر مبنای آن قرار دارد، خبرگزاری‌های ایسنا (دانشجویان ایران) و ایکنا (خبرگزاری قرآنی کشور) و مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) در درون جهاددانشگاهی شکل گرفته‌اند و فعالیت می‌کنند. مرکز فعالیت‌های قرآنی دانشگاهیان از دیگر بخش‌های حوزه فرهنگی است که اخیرأ نیز مجلد رایحه ویژه‌نامه علامه شوشتری را تدوین کرده و این نشریه در سطح ملی و بین‌المللی توزیع می‌شود.

وی عنوان کرد: حوزه چهارم مأموریت‌های جهاددانشگاهی، حوزه اشتغال است که فعالیت‌های آن در قالب سازمان تجاری‌سازی فناوری و اشتغال دانش‌آموختگان دنبال می‌شود. اخیرأ نیز مجوز مرکز رشد فناوری‌های نوین سلامت از سوی وزارت بهداشت اخذ شد که در ماه جاری افتتاح می‌شود. تاکنون نیز رویدادهای استارتاپی بسیاری از سوی این دفتر برگزار شده است زیرا مشکل فارغ‌التحصیلان دانشگاهی، نداشتن مهارت‌های ورود به بازار کار و اشتغال است که تلاش کردیم تا از طریق سازمان تجاری‌سازی فناوری این خلأ را پر کنیم و در این خصوص ارتباط بسیار خوبی با اداره‌کل کار، تعاون و رفاه اجتماعی استان داریم.

رئیس سازمان جهاددانشگاهی خوزستان با اعلام آمادگی در مجموعه جهاد خوزستان برای انجام کارهای مشترک در همه حوزه‌های موجود، عنوان کرد: باتوجه به ارائه درس کارآفرینی در برنامه درسی تمام دانشجویان جهاددانشگاهی، می‌توانیم یک جلسه از این واحد درسی را به ارائه آموزش‌های مرتبط با تعاونی اختصاص دهیم. ارائه این آموزش‌ها به دانشجویان در قالب درس مدیریت کسب‌وکار نیز قابل انجام است.

همچنین در این نشست، سعید حمید معاون تعاون اداره‌کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان، ضمن ابراز خرسندی از توسعه همکاری‌های مشترک با جهادانشگاهی در قالب تفاهم‌نامه‌های موجود با بیان اینکه تصوری که از تعاون در جامعه وجود دارد به‌طور عام این است که تعاون کالایی به نرخ ارزان ارائه می‌دهد، گفت: بیشتر فعالیت ما قبل از آنکه در خصوص تشکیل تعاونی باشد، با یک شیوه زندگی و فرهنگ اجتماعی مرتبط است.

وی با اشاره به تأکیدات بسیار بر فرهنگ تعاون و همکاری در متون دینی و ملی، افزود: در زندگی واقعی می‌بینیم که رقابت‌ها برای حذف یکدیگر است اما آنچه در فرهنگ ما ذکر شده، این است که برای توانمندسازی یکدیگر مسابقه بدهیم و در کارهای نیک بر یکدیگر سبقت بگیریم. شیوه تعاونی نیز یک فرهنگ است که سبک زندگی ما بر همین پایه، بنا نهاده شده است اما اکنون انحراف زیادی از این شیوه زندگی وجود دارد.

معاون تعاون اداره‌کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان با تأکید بر اینکه تعاون پیش از آنکه یک بحث اقتصادی باشد یک موضوع اجتماعی است تصریح کرد: اگر خاستگاه تعاون را در فرهنگ خودمان بررسی کنیم می‌بینیم در رویدادها و مراسم‌های اجتماعی که نیاز به همکاری باشد بدون وجود یک فرماندهی، زنجیره موردنیاز برای انجام کار خودبه‌خود شکل می‌گیرد و نمونه آن را در جنگ تحمیلی با تشکیل زنجیره‌های مردمی شاهد بودیم. هرچه این زنجیره‌ها مطلوب‌ترو مؤثرتر باشد، بیشتر می‌توانیم به اهداف خود برسیم؛ توسعه هم نتیجه همین ارتباطات مطلوب است.

حمید اظهار کرد: در تعاون بیشتر بر مردمی‌سازی اقتصاد تأکید داریم که مردم را در حوزه اقتصاد فعال کرده و باری از دوش دولت برداریم. شیوه کار تعاونی نیز یک کار فرهنگی است و در جهت بهبود زندگی اجتماعی و ارتباط مؤثر مردم با یکدیگر تلاش می‌کنیم تا امکانات موجود و منابع خرد (اتحاد سرمایه‌های کوچک و افکار پراکنده) را در قالب یک تشکل هدایت کنیم. بحث مشارکت‌های مردمی نیز از ارکان توسعه پایدار است و در فضای دانشگاهی این کار می‌تواند بهتر انجام شود.

وی یکی از انواع تعاونی‌های مورد حمایت را تعاونی‌های دانش‌بنیان عنو ان و خاطرنشان کرد: در فضای دانشگاه‌ها می‌توان با تشکیل این تعاونی‌ها امکانات مادی و فکری را تجمیع کرد. امیدواریم بتوانیم در این زمینه همکاری‌های خوبی داشته باشیم.

همچنین در این نشست سیدرضا علوی رئیس دفتر تجاری‌سازی فناوری و اشتغال دانش‌آموختگان جهاددانشگاهی خوزستان، با اشاره به وجود برخی مشکلات در ساختار شرکت‌های تعاونی اعلام آمادگی کرد که این دفتر در حوزه‌های عارضه‌یابی، مشاوره، بازاریابی، ارائه آموزش‌های مدیریتی موردنیاز و همچنین برگزاری تورهای ترویجی و بازدید دانشجویان از شرکت‌های موفق، با این معاونت همکاری داشته باشد.

وی افزود: در نقشه جامع علمی کشور، آموزش و ترویج کارآفرینی و اشتغال به جهاددانشگاهی واگذار شده است و از این نظر می‌توانیم در بحث تعاون نیز در حوزه‌های ترویجی، تبلیغی و آموزشی ورود کنیم.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد دانشگاهی خوزستان، اخذ مجوز رشته‌های موردنیاز تعاون برای ارائه در مرکز علمی‌کابردی جهاددانشگاهی، ارائه آموزش‌های تعاون در قالب درس کارآفرینی دانشجویان، تشکیل شرکت‌های تعاونی کارکنان، تمهید سازوکار لازم برای توانمندسازی دانشجویان در حوزه تعاون، استفاده از ظرفیت مراکز آموزش‌های تخصصی جهاددانشگاهی و سازماندهی استارتاپ‌ها در قالب تعاونی از مهم‌ترین مباحث مورد اتفاق طرفین در این نشست بود.

برچسب ها :

دیدگاه‌های کاربران

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


5 × = 10

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

لینک های مرتبط

کاربران

خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید
نام:
موبایل:
گروه:
لطفا کدفعال سازی را وارد کنید:

جستجو

کلیه حقوق سایت محفوظ می باشد