برنامه‌های فرهنگی جهاد دانشگاهی خوزستان در سال جاری

۲۱ تیر ۱۳۹۸ | ۱۵:۲۷ کد : ۹۴۵۵ فرهنگی
معاون فرهنگی سازمان جهاد دانشگاهی خوزستان عمده برنامه‌های فرهنگی این سازمان برای اجرا در سال جاری را تشریح کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد دانشگاهی خوزستان، محمدامین صالحی نژاد اظهار کرد: تلاش در زمینه برنامه‌ریزی و اجرای برنامه‌های فرهنگی، با هدف توسعه و ارتقاء سطح فرهنگی جامعه، به‌ویژه جامعه دانشگاهی، از جمله مهمترین اهداف جهاد دانشگاهی است و پایه و اساس این نهاد انقلابی، فرهنگ است. به همین دلیل هر سال، برنامه‌های فرهنگی در اولویت برنامه‌های جهاد دانشگاهی خوزستان قرار دارد و در سال جاری نیز برنامه‌های متعددی برای اجرا در نظر گرفته شده است.

وی با اشاره به برگزاری موفق دو دوره مسابقه ملی عکس "آن سوی واقعه"، افزود: با توجه به ظرفیت‌های موجود در معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی خوزستان در بخش عکاسی و حضور عکاسان مستعد در این مجموعه و همچنین ضرورت ثبت واقعه مهم پیاده‌روی اربعین، با توجه به اینکه استان خوزستان دارای دو مرز خروجی به سمت عتبات عالیات است، در سال 1396 نخستین دوره مسابقه ملی عکس "آن سوی واقعه" برگزار شد و عکاسان کشور از این مسابقه بسیار استقبال کردند.

صالحی‌نژاد تصریح کرد: در سال گذشته نیز دومین دوره این مسابقه ملی با استقبال بسیار خوب عکاسان کشور برگزار شد و به همین دلیل بناست سومین دوره این مسابقه ملی در سال جاری و همزمان با ماه‌های محرم و صفر، به شکلی وسیع‌تر برگزار شود. در روزهای آتی اعضای شورای سیاست‌گذاری سومین دوره مسابقه ملی عکس "آن سوی واقعه" منصوب خواهند شد و پس از آن، فراخوان این دوره از مسابقه نیز منتشر می‌شود.

معاون فرهنگی سازمان جهاد دانشگاهی خوزستان با اشاره به فعالیت‌های این مجموعه در بخش دانشجویی، خاطرنشان کرد: سازمان دانشجویان، از جمله ساختارهای بسیار خوب و موفق جهاد دانشگاهی در سال‌های گذشته بوده است. در سال جاری و همزمان با آغاز سال تحصیلی، فراخوان عضویت در سازمان دانشجویان منتشر خواهد شد و دانشجویان می‌توانند با عضویت در این مجموعه، در برنامه‌های متعدد پیش‌بینی شده شرکت کرده و خود نیز از طریق تشکیل کانون‌های دانشجویی، به فعالیت در سطح دانشگاه‌ها بپردازند.

وی با اشاره به دیگر برنامه‌های سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی، ادامه داد: مسابقه ملی دفاع سه دقیقه‌ای پایان‌نامه‌های دانشجویی و همچنین مسابقات ملی مناظره دانشجویان از جمله برنامه‌هایی بود که در سال گذشته به شکل محدود در استان خوزستان و در دانشگاه شهید چمران از سوی جهاد دانشگاهی برگزار شد. در سال جاری این دو مسابقه ملی که با هدف تمرین ارائه پایان‌نامه‌ها و طرح‌های دانشجویی و همچنین آموزش و ترویج اخلاق گفت‌وگو و مناظره پایه‌گذاری شده‌اند، به شکلی وسیع‌تر و در همه دانشگاه‌های استان خوزستان برگزار خواهند شد.

صالحی‌نژاد با اشاره به فعالیت مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا)، گفت: افکارسنجی و رصد افکار عمومی، مقوله‌ای است که می‌تواند به تصمیم‌گیری‌ها در سطوح مختلف، کمک کند. در بسیاری از کشورهای دنیا مراکز متعدد افکارسنجی به صورت مستمر در حال رصد افکار عمومی هستند و تصمیمات کلان مدیریتی در کشورهای توسعه یافته، بر پایه نتایج این پژوهش‌ها اتخاذ می‌شود. مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) نیز از سال 1381 فعالیت خود را در کشور آغاز کرد و شعبه این مرکز در استان خوزستان نیز با دارا بودن پرسشگرهای باتجربه، در حال فعالیت در سطح استان است. این مجموعه نیز در دو سال گذشته حدود 50 طرح افکارسنجی را در سطح استان برای سازمان‌ها و ادارات مختلف به انجام رسانده است و در سال جاری نیز آمادگی دارد بر اساس اعلام نیاز مدیران و سازمان‌های استان، نسبت به اجرای طرح‌های نظرسنجی، اقدام کند.

معاون فرهنگی سازمان جهاد دانشگاهی خوزستان افزود: سازمان فعالیت‌های قرآنی دانشگاهیان نیز که ذیل معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی خوزستان فعالیت می‌کند، در سال گذشته چندین برنامه قرآنی با حضور استادان برجسته حوزه قرآن و دین، در دانشگاه‌های استان اجرا کرد و این برنامه‌ها در سال جاری، با محوریت سبک زندگی اسلامی، ادامه خواهند داشت.


نظر شما :