"هر دانشجو، یک خبرنگار" رونمایی شد

۲۵ آبان ۱۳۹۹ | ۱۵:۲۸ کد : ۲۴۷۲۰ اخبار برگزیده اخبار عمومی سازمان فرهنگی
"هر دانشجو، یک خبرنگار" رونمایی شد

"هر دانشجو، یک خبرنگار" رونمایی شد
آیین رونمایی از کتاب "هر دانشجو، یک خبرنگار" در جهاد دانشگاهی خوزستان برگزار شد.
سیدعلیرضا علوی، رئیس سازمان جهاد دانشگاهی خوزستان در مراسم رونمایی از کتاب "هر دانشجو، یک خبرنگار" که امروز (25 آبان) برگزار شد، اظهار کرد: تقریبا از اواسط دهه80،  وزارت علوم فرآیندی برای نشریات دانشجویی تعریف کرد که طبق آن هر دانشجویی که قصد داشته باشد نشریه دانشجویی راه‌اندازی کند، باید یک دوره آموزشی بگذراند؛ دانشگاه‌ها نیز از اواسط دهه 80 این دورها را برگزار کردند. در این حوزه  کتاب‌هایی نیز منتشر شدند، اما محتواهای تولید شده جنبه روزنامه‌نگاری و خبرنگاری داشتند و کمتر به الزامات نشریات دانشجویی می‌پرداختند. 
وی با بیان اینکه خوشبختانه انتشارات جهاد دانشگاهی خوزستان مجددا در حال فعال شدن است، تصریح کرد: کرونا با همه جنبه های منفی که دارد، پیامدهای مثبتی نیز داشت و باعث بازنگری در برخی رفتارهای سنتی ما شد که بخشی از آن مربوط به آموزش دانشگاه‌ها است. اگر کرونا وجود نداشت و دانشگاه‌ها قصد داشتند بخشی از آموزش را مجازی کنند، کار بسیار سختی می‌شد. اما کرونا در این حوزه باعث شد حدود 10 سال پیشرفت کنیم. 
رئیس سازمان جهاد دانشگاهی خوزستان ادامه داد: در حوزه نشر، اپلیکیشن‌های بسیار کاربردی وجود دارد که دسترسی به آن نیز آسان‌تر است و بناست جهاد دانشگاهی خوزستان نیز در این زمینه فعال شود و با برنامه‌ریزی دقیق، محتوای الکترونیکی تولید کند. باید سازوکاری برای انتشار محتواهای الکترونیکی تعریف شود. چرا که سرعت دسترسی به محتواهای الکترونیکی به مراتب بیشتر است. 
علوی در خصوص کتاب منتشر شده به قلم محمدامین صالحی نژاد، گفت:  کتاب "هر دانشجو، یک خبرنگار" محتوای بسیار روان، تجربی و خوبی دارد و امیدواریم این کتاب آغازی برای تولید محتوا و استفاده از ظرفیت‌های علمی جهاد دانشگاهی خوزستان باشد. خوشبختانه ظرفیت و پتانسیل علمی خوبی در سازمان جهاد دانشگاهی وجود دارد؛ هویت فرهنگی در سازمان انتشارات حتما باید حفظ شود چون جهاد دانشگاهی یک نهاد فرهنگی و علمی است و باید به هویت علمی و فرهنگی توجه شود. و این فرصت خوبی است تا جهاد دانشگاهی استان خدمتی به خوزستان کند.  
همچنین حجت الاسلام سید محسن شفیعی، رئیس دفاتر استانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های خوزستان، اظهار کرد : جهاد دانشگاهی استان پیش از آنکه در حوزه‌های صنعتی، پژوهشی و فناوری وارد شود، زیرساخت فرهنگی داشت و اگر در استان بنا شد تاریخ شفاهی فرهنگ نوشته شود، می‌توان در خصوص اولین کارهایی که جهاد دانشگاهی انجام داد، نوشت. مطالب در زمینه فرهنگی زیاد است؛ در مجموعه جهاد دانشگاهی استان سال‌ها پیش سمینارها، بزرگداشت‌ها، برنامه‌های شعر دانشجویی و برنامه‌های مختف برگزار می‌شد و به‌زودی به چهل سالگی این برنامه‌ها می‌رسیم و می‌توان با رویکردی تاریخی به آنها پرداخت.
وی افزود: چند برنامه و کار فاخر از جمله مجموعه رایحه با موضوع علامه شیخ محمدتقی شیخ شوشتری و همچنین علامه محمد کرمی توسط جهاد دانشگاهی خوزستان تدوین شد که از کارهای فاخر هستند. 
رئیس دفاتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های خوزستان با بیان اینکه دغدغه ما این است که مجموعه جوان ایسنا و ایکنا به عناصر اجرایی و کارگزاران توانایی‌های دیگران تبدیل نشوند، چرا که خود اهل کتاب و فهم کتاب هستند، تصریح کرد: لذا از این بابت خوشحالم امروز از کتابی رونمایی می‌شود که محصول یکی از فرزندان جهاد دانشگاهی خوزستان است. تصور نشود که جهاد دانشگاهی صرفا ارائه کننده تلاش‌های فرهنگی دیگران است، بلکه خود نیز به عنوان یک مجموعه فرهنگی باید در این زمنیه تولید محتوا کند. در مجموعه ایسنا و ایکنا چرا باید تنها نظرات دیگران نقل شود؟ بلکه خود نیز می‌توانند دست به قلم ببرند و مجموعه مصاحبه‌های انجام شده را جمع‌آوری و تدوین کند. 
حجت الاسلام و المسلیمن شفیعی ادامه داد: فضای مجازی هجمه وحشتناکی به بسیاری از چیزها وارد کرد و با وجود کرونا نیز وضعیت بدتر شد. در یک دوره زمانی نشریات دانشجویی جزو دغدغه‌های جدی دانشجویان بود، در دهه 70 دانشجویان از نشریات استقبال بسیاری می‌کردند. فضای مجازی، نشریه و رسانه مکتوب را عقب راند اگرچه کسی نمی‌تواند رسانه‌های مکتوب را عقب براند و فضای مجازی موج سهمگینی است که عبور می‌کند.  هیچ چیز نمی‌تواند جای کتاب را پر کند، امکان دارد هیاهو و آوازه‌ای پر سروصدا ایجاد شود و اذهان را برای یک مدت از کتاب باز بدارد، اما میراث مکتوب غیر قابل انکار است. مگر می‌شود نقش کتاب را در ارتقا و تولید علم انکار کرد؟  در بحث نشریات نیز وضعیت اینگونه است و خوشحالم که با رونمایی کتاب "هر دانشجو، یک خبرنگار"، مجددا به نشریات توجه خواهد شد. امیدوار این شروع متوقف نشود و جهاد دانشگاهی به این مساله دامن بزند.  
همچنین محمدامین صالحی نژاد در این مراسم، اظهار کرد: امروز دوره آغاز مجدد فعالیت انتشارات در جهاد دانشگاهی خوزستان است؛ فعالیت چاپ و نشر در جهاد دانشگاهی خوزستان سابقه دیرینه‌ای دارد و در سال‌های دهه 60 و 70 در خوزستان فعال بود و با توجه به تاکید رییس جهاد دانشگاهی خوزستان، موضوع راه‌اندازی مجدد انتشارات در خوزستان پیگیری شد.  
وی در خصوص رونمایی از کتاب "هر دانشجو، یک خبرنگار" افزود: این کتاب عصاره‌ای از سابقه چندین ساله فعالیت ایسنا و ایکنا در خوزستان است. دانشجویانی که در کارگاه‌های آموزشی شرکت می‌کنند و یا برای فعالیت خبری به ایسنا و ایکنا مراجعه می‌کنند، همیشه به دنبال کتاب و یا جزوه‌ای آموزشی هستند که بتوانند بهتر با موضوعات تئوری و تجربی مقوله خبر آشنا شوند و در این زمینه خلاء وجود داشت و به همین دلیل تلاش شد با ثبت تجربه‌های خبری موجود در ایسنا و همچنین تجربه ناشی از بررسی نشریات دانشجویی، به دانشجویان فعال در این حوزه کمک شود.
مولف کتاب "هر دانشجو، یک خبرنگار" با بیان اینکه پتانسیل تولید محتوا در مجموعه‌های خبری جهاد دانشگاهی وجود دارد، ادامه داد: انتشارات جهاد دانشگاهی خوزستان می‌تواند در کنار فعالیت‌های فناورانه این مجموعه نیز قرار گیرد و به عنوان مثال در پروژه‌های موفقی مانند تولید مته‌های حفاری نیز شاهد ثبت تجربیات به صورت مکتوب باشیم.
محمد مهدی آقاکوچک، معاون پژوهشی سازمان جهاد دانشگاهی خوزستان با بیان اینکه باید به سمت تولید کتاب‌های الکترونیک برویم، گفت: با وجود اینکه از اواخر دهه 80 در کشور ما وضعیت رسانه‌ها تغییر کرد و استفاده از فضای مجازی افزایش یافت، اما در تولید محتوا در فضای مجازی هنوز اتفاق خاصی نیفتاده است و اگر محتوایی تولید شده  بسیار ضعیف است. جهاد دانشگاهی می‌تواند در این زمینه ورود کند و تجربه نیز مشخص کرد که ورود جهاد دانشگاهی خوزستان به پروژه‌ها همواره با موفقیت همراه است. 
وی ادامه داد: تولید مجموعه اثرگذار رایحه که کاری پژوهشی بود، موفقیت‌آمیز بود. با تولید این مجموعه بخشی از تاریخ استان را مکتوب کردیم. تجربیات سیل را نیز در مجموعه‌ای چاپ کردیم که این کار را می‌توان برای کرونا انجام داد. ما در استان بسیار حساس قرار داریم که تولید محتوا در زمینه‌های مختلف می‌تواند برای جهاد دانشگاهی خوزستان وجهه خوبی داشته باشد. به نظر می‌رسد نیاز است بخشی از سازمان جهاد دانشگاهی را به تولید محتوا اختصاص دهیم، خبرگزاری‌های ایسنا، ایکنا و مرکز نظرسنجی ایسپا خوزستان در کنار هم می‌توانند مجموعه توانمند ایجاد کنند.

کلید واژه ها: سمینار رونمایی کتاب هر دانشجو یک خبرنگار جهاددانشگاهی خوزستان


نظر شما :