با حضور فعال جهاددانشگاهی

نمایشگاه تخصصی ساخت تجهیزات نفتی خوزستان آغاز به کار کرد

چهاردهمین نمایشگاه تخصصی ساخت تجهیزات نفتی خوزستان با حضور جمعی از مسولان استانی و نفتی در محل نمایشگاه‌های بین المللی اهواز آغاز به کار کرد.
نمایشگاه تخصصی ساخت تجهیزات نفتی خوزستان آغاز به کار کرد

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاددانشگاهی خوزستان ، چهاردهمین نمایشگاه تخصصی ساخت تجهیزات نفتی خوزستان  با حضور جمعی از مسولان استانی و نفتی در محل نمایشگاه‌های بین المللی اهواز آغاز به کار کرد.

در این نمایشگاه ۲۸۱ شرکت از ۱۶ استان تهران، خوزستان، اصفهان، خراسان رضوی، فارس، مرکزی، البرز، یزد، قزوین، آذربایجان شرقی، همدان، بوشهر، مازندران، زنجان، خراسان شمالی و گیلان حضور دارند. ۴۰ درصد شرکت‌های حاضر در این نمایشگاه دانش بنیان، ۳۸ درصد سازنده قطعات، ۱۷ درصد تامین کننده قطعات فنی و ۶ درصد نیز از شرکت‌های خدمات فنی هستند.

محسن خجسته‌مهر امروز (۲۴ دی) در آیین افتتاح چهاردهمین نمایشگاه تخصصی ساخت تجهیزات صنعت نفت خوزستان، ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدا از جمله شهدای صنعت نفت، اظهار کرد: مقام معظم رهبری در دیدار با مردم خوزستان فرمودند که خوزستان جایی است که خون همه شهیدان استان‌های دیگر، در این سرزمین ریخته شده است و این استان نقطه وصل همبستگی و اتحاد تمام کشور است.

وی با بیان اینکه رشد اقتصادی کشور نقطه اعتلا و همبستگی ملت ایران است، افزود: باور داریم که رشد اقتصادی و تولید کشور از اینجا یعنی خوزستان و استان‌های هم‌جوار آغاز می‌شود. میان حکمرانی و راهبری مطلوب و حضور میدانی رابطه مستقیم وجود دارد؛ اگر بخواهیم حکمران مطلوبی باشیم باید حضور میدانی مطلوب داشته باشیم و نمی‌توانیم صرفا نظاره‌گر باشیم بلکه باید در کنار پرسنل نفت در ۱۶ استان همراه باشیم.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران گفت: از ابتدای آغاز به کار دولت، یک رویکرد اساسی مدنظر بود که دولت سیزدهم بر عهده وزارت نفت گذاشت. از ما خواستند که بعد از دوره عبور از تحریم و رکود، رشد تولید را حتما محقق کنیم و توسعه میادین نفتی به ویژه میادین مشترک بپردازیم و سرعت برداشت را افزایش دهیم. در ابتدای تحویل دولت حدود ۴۶۰ هزار میلیارد تومان کسری بودجه وجود داشت اما چه کسی باید این کسری را جبران می‌کرد؟ و شرکت‌های موجود باید رشد اقتصادی و تولید را رقم بزنند.

وی با اشاره به انتظارات دولت از وزارت نفت عنوان کرد: شرکت‌های دانش بنیان را از نظر عده و عُده به صحنه بیاوریم تا زنجیره ارزش تکمیل شود. باید زیست بوم فناوری در استان خوزستان و استان‌های هم‌جوار را تکمیل کنیم. همچنین از ما خواسته شده که تولید نفت و گاز را افزایش دهیم و این ماموریت اساسی ما بود.

خجسته‌مهر با بیان اینکه این اعداد و آمار بسیار واقعی و دقیق هستند، ادامه داد: زمانی که دولت را تحویل گرفتیم، تولید نفت دو میلیون و ۱۰۷ هزار بشکه در روز بود که امروز به تولید بیش از سه میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه رسیده‌ایم.  یعنی تقریبا یک میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه به تولید نفت کشور اضافه شد. یک میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه به صادرات قبلی اضافه کردیم که از این مقدار، بیش از ۹۰ درصد آن مربوط به شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب بود.

وی عنوان کرد: از ابتدای دولت سیزدهم تاکنون حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه در روز به تولید نفت افزوده شد. البته نه تنها این مقدار تولید شد بلکه بلافاصله صادر شده است. اکنون، یک قطره نفت وجود ندارد که تولید شده باشد اما صادر نشده باشد. زمانی که دولت را تحویل گرفتیم حدود ۹۰ میلیون بشکه نفت روی آب داشتیم که نتوانستیم بفروشیم.

زیست بوم نوآوری و فناوری نفت در خوزستان تقویت شود

معاون وزیر نفت افزود: تفاوت دولت‌ها در رویکرد آن‌ها است؛ همه دولت‌ها کابینه و ساختار دارند. ممکن است دولتی موفق نشود اما یک دولت دیگر کشور را به اعتلا برساند که این موضوع مربوط به رویکرد دولت‌ها است. خوشبختانه با درایت در دولت سیزدهم موفق شدیم، اولین ماموریت خود را با سرافرازی پشت سر بگذاریم و تا پایان سال افزایش تولید مناسبی خواهیم داشت.

خجسته‌مهر عنوان کرد: در این دولت، تاکنون حدود ۴ میلیارد دلار قرارداد (بهره‌برداری از میادین) امضا شده است که از این ۵ میدان، سه میدان مشترک است و تا پایان امسال قراردادهای بزرگ و بسیار مهمی بسته خواهد شد.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری بر استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش بنیان، افزود: در بخش صادرات نفت بیش از دو و نیم برابر انجام دادیم. در مجموعه وزارت نفت، شرکت‌های دانش بنیان از ۱۵۰ شرکت به ۷۰۰ شرکت رسیده‌اند.

وی با تاکید بر جمع‌آوری گازهای مشعل و اهمیت این موضوع، افزود: جمع‌آوری گازهای مشعل یا گازهای همراه نفت، مورد تاکید بود. در این زمینه ۵ طرح بزرگ در حال اجرا با ۷۹ درصد پیشرفت فیزیکی داریم که شامل شرق کارون، پتروشیمی مارون و غرب کارون و ان جی ال ۳۲۰۰ است. فاز نخست آن به بهره‌برداری رسیده است و فاز دوم آن در اوایل سال آینده به بهره‌برداری خواهد رسید؛ این ظرفیت قادر خواهد بود، گازهای همراه و مشعل را جمع‌آوری کند.

خجسته‌مهر افزد: همچنین ان جی ال ۳۱۰۰ در غرب کشور و استان ایلام قرار دارد. تا پایان امسال، کل فعالیت‌های اجرایی آن به اتمام می‌رسد. ان جی ال ۳۲۰۰ ظرفیت جمع‌آوری ۵۰۰ میلیون فوت مترمکعب در روز را دارد. در شرق کارون حدود ۱.۲ میلیارد دلار پروژه تعریف شده است. در مجموع ۵ میلیارد دلار پروژه برای جمع‌آوری گازهای همراه وجود دارد و تا پایان سال ۱۴۰۴، کل گازهای همراه جمع‌آوری می‌شود. این کار جزو اولویت‌ها است چراکه درامد ارزشمندی خواهد داشت و گاز سبک و شیرین تحویل داده خواهد شد.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران عنوان کرد: بر این اساس، از مجموع گازها حدود ۷۵ میلیون متر مکعب گاز جمع‌آوری می‌شود که از طریق ان جی ال یا واحدهای تقویت فشار انجام می‌شود. مابقی نیز تا پایان سال ۱۴۰۴ جمع‌آوری خواهد شد و این‌ها ماموریت بسیار مهم هستند. 

وی با اشاره به تولید بار اول گفت: در مناطق نفتخیز جنوب، شرکت نفت و گاز اروندان و ملی حفاری، حدود ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان پروژه وجود دارد که حدود ۸۰۰ میلیارد تومان قرارداد بسته شده و مابقی در حال بسته شدن است. 

خجسته‌مهر بیان کرد: همچنین پروژه‌های پژوهشی، حدود ۳۰ میلیون یورو است که معادل ۵۰۰ میلیارد تومان در حال اجرا داریم. این پروژه‌ها مربوط به استان خوزستان است. در ساخت بار اول نیز حتما باید مطالعات اقتصادی انجام شود تا مبادا مصداق پول‌پاشی شود.

وی با تاکید بر انجام مطالعات در ساخت بار اول قطعات صنعت نفت، افزود: نگاه ما این است که در استان خوزستان و استان‌های همجوار زیست بوم نوآوری و فناوری تقویت شود. تمایل نداریم قطعه‌ای غیراقتصادی ساخته شود. بنابراین پیش از ساخت باید بدانیم که قرار است قطعه در کجا ساخته شود. یکی از آسیب‌ها این است که قطعه ساخته می‌شود اما نمی‌دانیم که باید کجا تست شود.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران ادامه داد: در ساخت تجهیزات باید تجهیزاتی در اولویت باشد که اثربخشی بیشتری در افزایش تولید نفت داشته باشند. در استان خوزستان تنها بحث ساخت تجهیزات نفتی نیست بلکه فولاد نیز مطرح است. متناسب با رشد تولید نفت و گاز تجهیزات مورد نیاز ساخت داخل نیز همچنان باید رشد پیدا کند.

همچنین علیرضا دانشی، مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب با اشاره به راه‌اندازی یک مرکز ویژه ازدیاد برداشت در اهواز، گفت: قصد داریم که به همت مراکز دانش‌بنیان، دو مجموعه ویژه انرژی در استان شکل دهیم؛ این مراکز به پایداری تولید و توسعه پایدار صنعت نفت خوزستان و رفع بیکاری کمک می‌کند.

وی اظهار کرد: نمایشگاه صنعت نفت، فرصت مغتنمی برای تبادل افکار و نزدیک شدن صنعت و صنعتگران با مراکز دانش‌بنیان و مراکز نیازمند به دانش است.

وی افزود: در نمایشگاه امسال صنعت نفت خوزستان، ۲۸۱ مجموعه دانش‌بنیان و سازنده تجهیزات و قطعات، ۲۷ مجموعه فنی و خدمات فنی و ۴۷ مجموعه تامین کننده کالا، شرکت کرده‌اند.

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب گفت: تاکنون، حدود ۱۹ هزار و ۵۰۰ قلم کالا در کشور در بخش تجهیزات بالادستی بومی سازی شده است؛ در دولت سیزدهم نیز با تصمیم درست وزارتخانه، قرار شد برای ساخت کالاهای حساس و اساسی که اکنون در تحریم است و دولت گذشته را زمین‌گیر کرده بود، اقدام شود.

دانشی تاکید کرد: به این منظور، هدفگذاری ارزی برای ۷ هزار و ۵۰۰ قلم تحریمی صورت گرفت و اکنون این اقلام با پیشرفت حدود ۶۸ درصدی در دست ساخت هستند. یکی از گلوگاه‌ترین تجهیزات صنعت نفت که ماشین دوار است، به صورت ویژه در حال پیگیری است.

وی ادامه داد: همزمان در این نمایشگاه، از ۵ قلم تجهیزاتی نیز رونمایی خواهد شد. همچنین حدود ۸ قرارداد ویژه امضا خواهد شد که یکی از آن‌ها با مراکز دانش‌بنیان است. حدود ۸.۶ هزار میلیارد تومان (همت) حجم قراردادهایی است که بسته شده است.

دانشی گفت: در این میان ۹ قرارداد با مراکز دانش‌بنیان و مجموعه‌های دانشگاهی انجام خواهد شد که این مراکز شامل دانشگاه صنعت نفت است که سال‌ها محجور مانده بود. همچنین دیگر مراکز شامل دانشگاه شهید چمران اهواز، پارک علم و فناوری خوزستان و یک مجموعه از خارج از استان است. حجم قراردادهای این بخش نزدیک به ۲۱۰ میلیارد تومان است و این قراردادها نشان‌دهنده عزم و اراده جدی است.

راه‌اندازی گمرک اختصاصی تجهیزات صنعت نفت

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب افزود: اکنون در بهترین شرایط تولیدی بعد از تحریم‌های دوره دوم قرار داریم که این مساله به همت سازندگان محصولات و تجهیزات صنعت نفت و مراکز دانش بنیان حاصل شده است. تنها برای امسال ۷۷ پروژه حساس که تا امروز ۶۷ پروژه از آن افتتاح شده است به همت این مراکز اجرا شد.

وی ادامه داد: قصد داریم که به همت مراکز دانش بنیان، دو مجموعه ویژه انرژی در استان شکل دهیم که یکی در غرب و یکی در شرق اهواز است. این مراکز به پایداری تولید و توسعه پایدار صنعت نفت خوزستان و رفع بیکاری کمک می‌کند. همچنین قرار است یک مرکز ویژه ازدیاد برداشت در اهواز کلنگ‌زنی شود.

دانشی با اشاره به برنامه‌ریزی برای راه‌اندازی یک مجموعه ساخت تجهیزات صنعت نفت، گفت: بنا داریم یک گمرک اختصاصی تجهیزات صنعت نفت راه‌اندازی کنیم.

وی تاکید کرد: صدور خدمات فنی و مهندسی را جزو لاینفک توسعه کشور می‌دانیم و با تمام تلاش خود بنا داریم این کار را انجام دهیم تا سازندگان نیز بتوانند برای صادرات در استان خوزستان اقدامات لازم را انجام دهند. قطعا سازندگان تجهیزات نفت را رسماً زیر بال و پر خود می‌گیریم و حمایت می‌کنیم.

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب با بیان اینکه باید در ساخت کالا به مرز دانش ورود کنیم، یادآور شد: مرز دانش باید هدفگذاری شود. درها را برای شکوفایی، ارتقا و فتح مرز دانش صنعت نفت باز خواهیم کرد و کمک خواهیم کرد و این به معنای رفع تحریم است. ورود به مرز دانش، محل شکستن تحریم‌ها است.

در ادامه علی اکبر حسینی‌محراب ، استاندار خوزستان گفت: اکثر سهم اشتغال باید در بخش صنایع پایین‌دستی نفت باشد و این می‌تواند منشا تحول در استان خوزستان باشد. آنچه اهمیت دارد این است که زنجیره نفت در استان خوزستان باید کامل شود و صنعت نفت به معنای واقعی شکل گیرد.

وی خطاب به سازندگان و صنعتگران، ادامه داد: یعنی باید کاری کنید که ما از تمامی واردات مربوط به قطعات نفتی بی‌نیاز شویم و قطعات مورد نیاز، توسط صنعت‌گران و شرکت‌های دانش بنیان‌ ساخته شود و موانع از سر راه برداشته شود تا استان، نفت را به معنای واقعی در زندگی لمس کند.

استاندار خوزستان گفت: بیشترین سهم اشتغال باید در صنایع پایینی دستی نفت باشد و این می‌تواند منشا تحول در استان خوزستان باشد.

حسینی‌ محراب تاکید کرد: باید برای فعالیت بیشتر دانشگاه نفت و دانشکده‌های فنی، برنامه درازمدت داشته باشیم که بر اساس آن دانشگاه‌ها از صنعت نفت ماموریت‌پذیر باشند؛ به دلیل ضعیف کردن و یا تعطیلی دانشگاه نفت توسط گذشتگان، عذرخواهی می‌کنیم.

وی بیان کرد: نفت به عنوان پیشران در صنعت مطرح است؛ بخش خصوصی در این زمینه فعال است اما موانع سر راه این بخش وجود دارد.

استاندار خوزستان گفت: زنجیره صنعت نفت بلوغ کاملی پیدا کرده است و اگر توانستیم موانع را از سر راه تولیدکنندگان برداریم، حتما بازارهای منطقه را فتح می‌کنیم. سازندگان قطعات نفت می‌توانند به کشور عراق نیز کمک کنند و ما می‌توانیم در بحث تولید قطعات در صنعت نفت عراق و سایر کشورهایی که رابطه دوستی خوبی با ما دارند، حلقه وصل باشیم.

وی تاکید کرد: اگر میان نفت تولیدی و زنجیره موردنیاز این بخش، تعادل برقرار شود بخش وسیعی از مشکل اشتغال در خوزستان حل می‌شود. کارآفرینان به ما در ایجاد این زنجیره کمک کنند.

حسینی محراب اظهار کرد: بالای ۷۰ درصد تولید سرانه خوزستان نفت است اما بخش اشتغال نفت ۳.۵ درصد است که باید توازن برقرار شود؛ اگر این اتفاق بیفتد مراد حاصل شده است.

استاندار خوزستان با اشاره به نمایشگاه نفت، گفت: نمایشگاه‌ها زمینه‌ای برای تعامل فکری نخبگان هستند. نفت در استان‌های جنوبی است اما وجود آن می‌تواند به تولیدکنندگان و امنیت ملی کشور سود برساند.

چهاردهمین نمایشگاه تخصصی ساخت تجهیزات نفتی خوزستان با شعار "محصول دانش بنیان، تکمیل زنجیره ارزش و رشد تولید پایدار" از ۲۴ تا ۲۷ دی ماه از ساعت ۹ صبح الی ۱۷ عصر پذیرای عموم بازدیدکنندگان است.


نظر شما :