اختتامیه مرحله استانی دوازدهمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان ایران در خوزستان

۳۰ بهمن ۱۴۰۲ | ۱۸:۵۰ کد : ۶۸۸۰۵ اخبار برگزیده اخبار عمومی سازمان فرهنگی
مرحله استانی دوازدهمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان ایران در خوزستان، با برگزاری مسابقه نهایی و شناخت تیم قهرمان، به کار خود پایان داد.
اختتامیه مرحله استانی دوازدهمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان ایران در خوزستان

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاددانشگاهی خوزستان، مرحله نهایی این رقابت‌ها امروز، دوشنبه (۳۰ بهمن‌ماه) میان تیم‌های اقتصادپژوهان از دانشگاه شهیدچمران اهواز به‌عنوان‌ موافق و رَسا به‌طور مشترک از دانشگاه فرهنگیان و موسسه آموزش عالی جهاددانشگاهی خوزستان به‌عنوان مخالف با گزاره "برای حل مشکلات اقتصادی، پیش از هرچیز باید تحریم‌ها لغو شود." برگزار شد که در پایان تیم اقتصادپژوهان موفق شد با کسب بیشترین امتیاز از داوران عنوان قهرمانی این رقابت‌ها را کسب کند.

همچنین دیدار رده‌بندی با گزاره "تحریم انتخابات به هردلیلی که باشد، موجب تضعیف مردم‌سالاری می‌شود." میان تیم‌های افسران جنگ نرم از مؤسسه آموزش عالی جهاددانشگاهی خوزستان به‌عنوان موافق و تیم شهید تهرانی مقدم از دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی خوزستان به‌علت انصراف تیم شهید تهرانی مقدم برگزار نشد و تیم افسران جنگ نرم مطابق آیین‌نامه به عنوان برنده و حائز مقام سوم مسابقات معرفی شد.

با پایان این رقابت‌ها، آیین اختتامیه و تقدیر از تیم‌های برتر و داوران مسابقات با حضور دکتر حسن محمدی مجد رئیس سازمان جهاددانشگاهی خوزستان و همچنین دکتر امین عطارزاده قائم‌مقام مؤسسه آموزش عالی جهاددانشگاهی خوزستان برگزار شد. در این مراسم دکتر نوید سیاه پلو رئیس مسابقات مناظره دانشجویی در استان خوزستان، به ارائه گزارشی از روند برگزاری و تیم‌های شرکت‌کننده در این دوره از مسابقات پرداخت و اظهارکرد: در این رقابت‌ها در مجموع ۸ تیم از ۶ دانشگاه استان در مرحله مقدماتی با یکدیگر به رقابت پرداختند که ۴ تیم به مرحله نیمه‌نهایی راه پیدا کرد و با برگزاری این رقابت‌ها، در نهایت تیم‌های اقتصادپژوهان و رَسا به مسابقه نهایی راه یافتند و تیم اقتصادپژوهان از دانشگاه شهیدچمران اهواز عنوان قهرمانی را به خود اختصاص داد.

وی بیان کرد: در این مسابقات کلیدواژه‌هایی که به آن توجه شد و البته با همراهی و همفکری هیئت داوران به‌عنوان گزاره مناظرات انتخاب شد، موضوع تورم، محیط‌زیست، فساد اقتصادی، مسکن، خشونت خانگی علیه زنان، وابستگی به دلار، تحریم و موضوع انتخابات بود که تیم‌های شرکت‌کننده نظرات موافق و مخالف خود را در باب این مسائل مطرح کردند. وی خاطرنشان کرد: یکی از ویژگی‌ها و وجوه تمایز این دوره از مسابقات مناظره با دوره‌های قبلی این بود که مطالب ارائه‌شده ازسوی دانشجویان مستند و برپایه تحقیقات علمی بود که در سال‌های اخیر در کشور انجام شده است. عمده تیم‌ها تلاش کردند از منابع و مراجع به‌روز و در دسترس برای بیان دیدگاه‌های خود استفاده کنند. سیاه پلو همچنین با تقدیر از هیئت داوران این دوره از مسابقات، برای تیم قهرمان در مرحله کشوری نیز آرزوی موفقیت کرد و گفت: امیدوارم با همراهی اساتید دانشگاه شهیدچمران اهواز بتوانید نماینده خوبی از استان در مرحله ملی مسابقات باشید و به کسب موفقیت در این مسیر ادامه دهید.

همچنین در این مراسم دکتر محمدی مجد رئیس سازمان جهاددانشگاهی خوزستان، با ابراز خرسندی از برگزاری موفقیت‌آمیز این دوره از مسابقات در استان، از هیئت داوران که با وجود مشغله‌های زیاد باعنایت به اهمیت موضوع مسابقات و جایگاه دانشجو این وقت را اختصاص دادند، تقدیر و سپاسگزاری کرد. وی همچنین از دانشجویان شرکت‌کننده در این رقابت‌ها که با نگاهی نقادانه، فکری پویا و اندیشه‌ای متعالی به مسائل نگاه کردند و به تبیین دیدگاه‌های خود پرداختند قدردانی کرد. رئیس سازمان جهاددانشگاهی خوزستان خاطرنشان کرد: وقتی این موضوعات را به دقت دنبال می‌کنیم، بسیار نسبت به آینده امیدوار می‌شویم که این جوانان بتوانند با این رویکرد نقد منصفانه و اندیشه پویا نقش فعالی در جامعه ایفا کنند.

محمدی مجد افزود: مهم‌ترین بخش این مسابقات، دغدغه‌مندی دانشجویان نسبت به مسائل مختلف بود و این نشان از دغدغه‌مندی و مسئولیت‌پذیری دانشجویان نسبت به مسائل و چالش‌های موجود است. تا این دغدغه‌مندی وجود نداشته باشد، مسائل جامعه حل نمی‌شود. محمدی مجد تصریح کرد: وقتی می‌بینیم که این فضای مناظره و نقد منصفانه شکل می‌گیرد بسیار به آینده امیدوار می‌شویم که به فضل خدا و با نگاه علمی شما به مسائل می‌توان بسیاری از مشکلات و چالش‌های موجود را حل کرد. وی در پایان ابراز امیدواری کرد که بتوانیم این مسابقات را در دوره‌های آتی با تجربه‌ها و اندوخته‌های این دوره، با قوت و عظمت و شکوه بیشتری برگزار کنیم.

داوری این دوره از مسابقات را در استان دکتر سیدمرتضی افقه و دکتر سیدمحسن آل سیدغفور از دانشگاه شهیدچمران اهواز، دکتر لیلا ابراهیمی قوام آبادی از دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهواز و دکتر محمدرضا ایزدی و دکتر فاطمه فرزادی از مؤسسه آموزش عالی جهاددانشگاهی خوزستان را برعهده داشتند.


نظر شما :